Fascinující zámek Veltrusy

Státní zámek Veltrusy je úžasnou národní kulturní památkou. Nachází se blízko města Veltrusy, což je pouhých 25 kilometrů od Prahy. Tento zámek je ve správě Národního památkového ústavu, který se o něj velmi dobře stará. Nedávno zde prováděli rekonstrukční a restauratérské práce. Zámek tak dostal spoustu změn, které mu vdechly pocit čistoty a novoty. Pojďte s námi na prohlídku, která vám nabídne pestré možnosti poznání a odpočinku.

Celý zámek je opravdu významným dílem vrcholného baroka z první poloviny 18. století, kdy se stavitel Václav Antonín Chotek rozhodl postavit zámeček, který se postupem času klasicistně upravoval, až nabyl dnešní podoby. Dnes zámek tvoří oválné křídlo, k němuž přiléhají nižší křídla, která jsou uspořádána do tvaru písmene X. K budově také přiléhá čestný dvůr, který je uzavřen alegorickými sochami dvanácti měsíců a čtyř ročních období.

Pokud se rozhodnete, že si zámek prohlédnete také zevnitř, budete mile překvapeni módou barokního a rokokového bydlení tehdejší české šlechty. Uchvátí vás překrásné pokoje, které jsou dodnes velmi zachovalé.
Překrásný park, který má skoro 300 hektarů, láká nejen turisty, ale také filmaře z celého světa. V parku i zámku se natáčelo již několik desítek filmů, televizních seriálů, pohádek i dokumentárních filmů. Aby ne, vždyť veltruský park patří mezi nejkrásnější v Evropě.

Původním majitelem bylo zamýšleno vytvořit zde ohromnou ornamentální francouzskou zahradu. Bohužel blízká řeka způsobila časté povodně, které zahradu několikrát zničily. Proto Chvotkové vybudovali vodní kanál, který se rozprostíral po celé délce parku.

Zámek Veltrusy i jeho přilehlý park vám dnes nabízí oblíbené místo k odpočinku, procházce nebo výletu na kole. Kochat se můžete malebnými krajinnými scenériemi, krásnými stavbami, sochami a mosty.

Mohlo by se vám líbit...