Mikuláš, čert a anděl

Podle starých známých zvyků chodí každý rok na sv. Mikuláše, což bývá nejčastěji 6. prosince, Mikuláš, čert a anděl Váš kouzelník. Nejčastěji se samotný Mikuláš dětí ptá, jestli byly celý rok hodné a jestli předvedou nějakou píseň, nebo zarecitují nějakou báseň, kterou se za ten rok naučily. Ty děti, které jsou hodné, vždy dostávají nějakou tu sladkou odměnu. Ty, které jsou zlobivé, dostávají uhlí nebo brambory.

mikuláš

Svatý Mikuláš bývá považován za patrona nejen dětí, ale také námořníků. Nejčastěji bývá oděn do červeného pláště a na hlavně nesmí chybět biskupská mitra. Kostým je nejčastěji doplňován také berlou či plnovousy. Vždy jej doprovází anděl, který symbolizuje dobro. Nesmí chybět ani čert, který naopak symbolizuje zlo. Čert nejčastěji nosívá řetěz a chrastící pytel.

Samotný Mikuláš pochází z města, zvané Patara, což je území dnešního Turecka. Po smrti svých rodičů věnoval velkou část svého majetku chudým lidem, a aby utekl před vděčností, vydal se na cestu, která vedla do Palestiny. Stal se biskupem, což zprvu odmítal. Nakonec ale řád přijal. Poctivě jej vedl a to až do své smrti okolo roku 345. V té době velmi často docházelo k pronásledování křesťanů, což mělo za následek žalář a mučení. Tomuto neutekl ani svatý Mikuláš. Právě 6. prosince byl umučen k samotné smrti.

čokoláda mikuáš

Co se týká anděla, ten je považován za svatou bytost, která je obdařená rozumem a také vůlí. Bývá oděn v bílé barvě. Nemá pouze bílé šaty, ale také bílé vlasy a andělská křídla. Je považován za strážnou duši, která lidi chrání před veškerými útrapami a také je udržuje v bezpečí.
Čert je na druhou stranu považován za bytost, která je zlá. Bývá ztotožňován s ďáblem. Bývá špinavý s nenápadnými růžky, které se schovávají v kudrnatých vlasech. Určitě nesmí chybět kopyto nebo ocas. Peklo opouští z toho důvodu, aby získal duše všech hříšníků. Duše nejčastěji získává formou úpisu. Často jej můžeme znát z pohádek, kde zlé lidi trestá a dobré odměňuje.

Mohlo by se vám líbit...