Huštění pneumatik se nemá podceňovat

Neskutečně mnoho řidičů jezdí na špatně nahuštěných pneumatikách, což vůbec není dobré. Není to dokonce ani žádný výmysl, jelikož i nedávné průzkumy tuto situaci potvrdily. Správná hodnota tlaku v pneumatikách je úplným základem pro bezpečnou jízdu, dobrou stabilitu vozidla a hlavně nízkou spotřebu. Pokud i vy jezdíte na špatně nahuštěných pneumatikách, měli byste se nad sebou pořádně zamyslet.
pneumatiky na auto.jpg
Každá pneumatika, která je nedostatečně nahuštěná nedokáže odvést svou práci tak, jak by správně měla. Pokud totiž nemá správný tlak, její vrstva je pohyblivější, deformuje se a rychleji zahřívá, což může vést až k jejímu prasknutí. To všechno má negativní dopad na řízení a riziko nehody se díky tomu zvyšuje.
vzorek pneumatik.jpg
Ty pneumatiky, které jsou podhuštěné, mohou mít vliv také na věci jiné. Pokud je totiž pneumatika špatně nahuštěná, nadměrně se opotřebovává běhoun, takže si pneumatiky velmi rychle sjedete a zničíte. Životnost se tím tedy výrazně snižuje.
Rovněž také zvyšují valivý odpor. To vede nejen k poničení, ale také k mnohem vyšší spotřebě paliva. Ve výsledku se vám tedy mohou velmi navýšit náklady na provoz vašeho miláčka.
kolo vozu.jpg
Pneumatikám neškodí pouze podhuštění, ale také přehuštění. Pneumatiky, které jsou naopak velmi tvrdé, způsobují otřesy a zkracují životnost tlumičů.
Každý automobil má výrobcem předepsaný správný tlak v pneumatikách, který byste měli dodržovat. Tyto hodnoty naleznete buď na štítku, který se nachází na středovém sloupku u dveří řidiče nebo na vnitřní straně krytu nádrže. V drtivé většině případů se udávají hned dvě hodnoty tlaku. Jedna je pro podmínky standardní a druhá pro jízdu s větším zatížením. Větší zatížení způsobí například více cestujících nebo přeprava většího nákladu.
Tlak v pneumatikách byste nikdy neměli podceňovat . Kontrola by měla být prováděna alespoň jednou za tři týdny a hlavně před každou delší jízdou na dálnici. Nikdy nezapomínejte také na rezervní kolo. Kontrola vzduchu vás navíc nic nestojí a vy si budete moct být jisti tím, že vaše jízda bude nejen kvalitní, ale hlavně bezpečná.

Mohlo by se vám líbit...