Wieliczka

Cestovat je krásné a zábavné. To rozhodně neplatí jen pro období dovolených. Můžeme si přece dopřát jednou za čas vyrazit na prodloužený víkend, nebo vyrazit o víkendu na výlet. Můžeme poznávat krásy naší země, ale pokud budeme chtít, nic nám nebrání, abychom si dopřáli jednodenní výlet u některého z našich sousedů. Co třeba navštívit skvostné a unikátní město Wieliczka v Polsku a navštívit tam unikátní Silné doly?
wieliczka solný důl
Solné doly se nacházejí pod městem Wieliczka 10 km od starobylého Krakova a turisty čeká neuvěřitelná 3,5 km dlouhá tajemná trať do hlubin minulosti. 3,5 km tvoří ovšem jen nepatrný zlomek z celkového množství 350 km chodeb, které tvoří součást rozsáhlého geologického komplexu. Toto místo patří se svou návštěvností kolem 1 000 000 turistů mezi nejnavštěvovanější místa Polska a není se čemu divit. Solné doly ve Wielicze byly už v roce 1978 zapsány do seznamu dědictví Unesca a patřili mezi prvních 12 zapsaných objektů světového dědictví.
 

Využívány už v pravěku

Solná ložiska ve Wieliczce byla využívána už v dobách neolitu. První solný důl byl doložen v jedenáctém století. Současný důl pochází z 13. století a těžba soli tvořila rovnou třetinu královských příjmů.
Turisté mohou v hloubce 65-135 metrů pod zemí obdivovat neuvěřitelné chodby, sochy ze soli vytesané obvykle amatérskými sochaři, solné kaple, komory, studny, štoly a může se seznámit také s historií těžby od středověku až po současnost. Návštěvníci mohou posedět také v neobyčejné podzemní restauraci, která taktéž působí jako z jiného světa.
lustr nad oltářem
Výhodou je celoroční provoz, takže toto úchvatné místo můžete navštívit také v době, kdy počasí není výletům příliš nakloněno. Nevýhodu je ne právě nízké vstupné, ale pokud vezmete v potaz neobyčejný zážitek, nejedná se o částku přehnanou.
Objekt se může pyšnit úžasnou akustikou a proto jsou jeho sály využívány také k umělecké především hudební produkci.

Mohlo by se vám líbit...