Když miminko pláče

Celé těhotenství jste se těšila, až ten malý uzlíček bude s vámi doma a najednou se realita tolik liší od vašich představ. Děťátko pláče, vy nevíte proč, ale dohání vás to k šílenství. Je potřeba si uvědomit několik věcí.

·         Nepřemýšlejte nad tím ze svého pohledu dospělého člověka. Vžijte se do miminka.

·         Miminko pláče i v kočárku. Vy víte a ani nevnímáte, že zvuky okolo vás přichází od dvou lidí mluvících na ulici a že právě vedle parkuje auto s hlučným motorem. Ale miminko to neví. A může být vyděšené a zmatené, co to proboha je.

·         Existuje nespočet důvodu, proč miminko pláče, ale věřte, že nikdy to není bez důvodu.

·         Miminko vás nechce zkoušet a pro nic za nic křičet.
 

Proč pláče?

Jak již bylo řečeno, je spousta důvodů. A rozhodně je těžké odhalit ten správný. Základní věci, jako přebaleni, nakrmení máte hotové. Ale miminku se to stále nezdá. Uvědomte si, že si bydlelo 9 měsíců ve vašem břiše a najednou taková změna.

Nechápe, co se stalo a těžko si zvyká na nové prostředí. S tím souvisí i změna příjmu potravy. Jistě víte, že miminka dokáže potrápit bříško. Vlastně nikdo na světě nevíme, co všechno takové miminko cítí, vnímá a jak silné jeho pocity jsou. Ale hlavni, co je potřeba si uvědomit je to, že miminko vás nechce naštvat, uštvat a uhonit.

Jste jediný záchytný bod v tom velkém světě. A komu se má svěřovat se svým trápením, než mamince, kterou moc dobře zná z doby, kdy bylo ještě v bříšku. Ve vás cítí největší důvěru a i proto možná u vás pláče nejvíc.

Nebuďte smutná. Nepláče, že by se mu u vás nelíbilo. Jen vám – své největší důvěrnici, svěřuje své trápení. Buďte tu pro něj a utěšujte, pusinkujte a klidně a vlídně k němu promlouvejte.

Důvody pláče

·         Bojí se. Buďte tu pro něj a držte jej v náručí.
·         Trápí ho kojenecká kolika. Častý problém. Rozhodně vyzkoušejte pomoc, ať se mu uleví. Pokud kojíte, pijte fenyklový čaj. Pokud ne, podávejte miminku v láhvi nebo na lžičce. Pomoci může i odvar z kmínu, cvičení pro uvolnění střev, nahřívací polštářek, probiotika.
·         Potřebuje vaši blízkost. Dejte mu ji.
·         Cítí nepohodlí. Teplo nebo zima, špatně se mu leží, potřebuje si odříhnout.
·         Je strašně mnoho důvodů, které nás ani nemusí napadnout. Buďte miminku na blízku. Už vaše přítomnost mu velmi pomáhá.

Mohlo by se vám líbit...