Nosím, nosíš, nosíme aneb něco málo o nošení dětí

Trend poslední doby? Vůbec ne, nošení dětí je velmi staré, v poslední době se k němu jen vracíme. Na ulici se nyní můžeme často setkat s maminkami, které své dítě mají navázáno v šátku či nosítku.

I když lidé stále ještě nosící maminky považují za něco divného, často je nazývají alternativními či bio matkami, není tomu tak. Nošení je zcela normální a přirozené. Některé maminky pak výhradně nosí, jiné kombinují nošení s kočárkem.
Nošení je také praktické. Malé dítě lze vzít i do míst, kam s kočárkem prostě nelze nebo velmi obtížně. I pro mne bylo daleko praktičtější vzít si dítě do šátku, když jsem potřebovala dojít na úřad, kde nebyl výtah. Nechat miminko samotné v kočárku za dveřmi jsem opravdu nechtěla.

Mezi pozitiva nošení dítěte patří především:
·         podpora vztahu s matkou nebo otcem
·         příznivý vliv na vývoj kyčlí, pokud je dodržena správná poloha
·         snížení rizika SIDS
·         prevence před deformací hlavičky
·         rychlejší psychický, emoční i sociální vývoj
·         nošené děti jsou klidnější, méně pláčou
·         snadný přesun dítěte

Pozitiva nošení se projeví za předpokladu dodržení správné polohy dítěte, aby se předešlo poškození páteře a přetížení svalů. Ve správné poleze je děťátko umístěno čelem k osobě, která ho ponese. Děťátko má zakulacená záda, je podsazené a kolínka jsou tedy výše než zadeček. Nožičky musí být dostatečně od sebe, to zajistí pruh látky u nosítka či správný úvaz šátku. Ve správné poloze zaujímají nožičky se zadečkem tzv. polohu do písmene M. A pozor, nikdy nenoste dítě čelem od sebe, je to naprosto neergonomická poloha.

Pokud se tedy rozhodnete pro nošení, máte možnost využít šátek nebo nosítko. Co se šátků týká, mezi základní kritéria při výběru patří jeho délka, nosnost i materiál. Poté už zbývá jen zvolit vhodný úvaz. Z nosítek vybírejte ta ergonomická, což není tak snadné. Bohužel dnes mají v názvu slovo ergonomické i úplně nevhodná nosítka.  Tzv. visítka (nevhodná nosítka) poznáte snadno, mají vyztužená záda a málo látky v místě pro nožičky, spodní část vypadá jako písmeno V.

Výběr šátku či nosítka určitě nepodceňujte. Přeci jen, pořizovací cena není úplně malá, ale vyplatí se. Na sociálních sítích je mnoho poradních skupin, i regionálních, zabývajících se poradenstvím a je dobré se do nich přihlásit. Před samotnou koupí je pak dobré si konkrétní šátek nebo nosítko vyzkoušet, protože každému vyhovuje něco jiného.

Mohlo by se vám líbit...