Moderní látkování

Používat látkové pleny na děťátko, už dávno není taková dřina, vlastně je to docela jednoduché. Dnes se nemusí vyvářet, složitě skládat a ani žehlit. Jen s výběrem pravé plenky to tak snadné není.  Existuje několik variant, ze kterých lze vybírat a někdy bývá lehce náročné se zorientovat.  Záleží také na tom, co od nich očekáváte.


Stručný přehled jednotlivých typů plenek

·         Klasické čtvercové pleny, jde asi o nejlevnější variantu. Rychle schnou, skládají se do různých skladů. Lze je doplnit vkládací plenou a separační vložkou. Je nutné k nim použít ještě svrchní kalhotky.
·         Kalhotková plena vypadá jako jednorázová plena, nemusí se skládat. Doplňuje se vkládací plenou a separační vložkou v případě potřeby. Pomaleji schnou, protože jsou šité z více vrstev. I zde se musí použít ještě svrchní kalhotky. Vyrábí se v různých velikostech i jedno velikostní.
·         Vícevrstvé plenky jsou obdélníkového tvaru, rozdělené na tři části, šité z více vrstev, nejvíce vrstev v prostřední části. Dají se různě skládat a je nutné je použít se svrchními kalhotkami. Déle schnou.
·         Kapsové pleny bývají šité z vrstvy nepropustné a vrstvy, která udržuje pocit sucha. Mezi vrstvami je kapsa, do které se vkládá savá vrstva. Schnou rychleji. Jsou podobné jednorázovým.
·         AIO (All In One) neboli vše v jednom, vypadají jako jednorázové a spojují plenku i svrchní kalhotky vjednom. Pomaleji schnou a musí se prát všechny vrstvy najednou. Vyrábí se v různých velikostech i jedno velikostní.
·         SIO (Snap In One) opět spojují vše dohromady, ale na nepropustnou část se pomocí patentek připíná propustná plenka, tudíž pokud je mokrá jen savá část, stačí vyprat tu a nepropustné kalhotky lze znovu použít. Vyrábí se v různých velikostech i jedno velikostní.


Svrchní kalhotky tzv. svrchňáčky

Co se svrchních kalhotek týká, vybírat si můžeme také.  Kalhotky s PUL (s polyuretanovým zátěrem), tato vrstva dovoluje výměnu vlhkého vzduchu. Fleecové kalhotky, které za běžných okolností neprosáknou, ale pokud jsou déle stlačeny, mohou provlhat. Vlněné kalhotky, které jsou zcela prodyšné.
 
Na českém trhu je mnoho kvalitních výrobců, ale proporcemi se jednotlivé plenky liší. Nedoporučuje se tedy pořizovat vše od jednoho výrobce, ale koupit pro začátek různé kousky a podle toho, co nám
i děťátku bude vyhovovat, dokoupit zbytek výbavy. Nutno dodat, pořizovací cena může být vyšší, ale ve finále vyjdou látkové pleny levněji než pleny jednorázové už jen proto, že je lze využít pro další děťátko a také je můžete snadno prodat na bazaru.

Mohlo by se vám líbit...