První botičky pro naše dětičky

.

Máte-li doma začínajícího chodce a řešíte právě výběr prvních botiček, tak vězte, že snadné to tak úplně nebude. Jistě i vám babičky radí, ať koupíte pořádné kotníkové botky s malým podpatkem, nejlépe i jedny na doma. Jistě, je to jedna z možností, vždyť každý z nás v podobných také chodil, ale existuje také možnost jiná, pohodlné botičky, které nohu nikterak neomezují.
dětské bosé nohy
Pokud je teplo, tak si vystačíte s chůzí na boso, doma i venku. Však bosá chůze je pro vyvíjející se nožku velmi zdravá a prospěšná. Noha malého děťátka by neměla být nijak omezována či zpevňována, jedině tak se její svaly budou moci přirozeně posilovat. Je velmi důležité naučit se správně našlapovat, což v klasických neohebných botách příliš nejde, bohužel. Pokud je chladněji, vystačí ponožky či lehké capáčky.  První botičky pořizujte tehdy, když děťátko dělá samostatné krůčky.

.

Jak by tedy bota pro začínajícího chodce měla vypadat?
Především by měla mít tenkou a pružnou podrážku, která se dá ohnout podélně i příčně, bez podpatku. Podrážka by se neměla ve špičce zdvihat od země. Špička boty by měla být dostatečně široká, poskytne tak prstům dostatek místa. Stélka v botě by neměla být nijak tvarovaná.  Celkově má být bota lehká, ideálně kožená.
dětské barefoot boty
Při výběru botiček je potřeba dále brát v úvahu nejen délku chodidla, ale i jeho šířku. Na základě naměřených hodnot pak zvolte nadměrek. Nadměrek na délku, měřeno nad nejdelším prstem, je doporučován kolem 1,2 cm, maximálně však 1,5 cm. U dítěte, které teprve začíná chodit, může být nadměrek i menší, stačí 1 cm. Nadměrek do šířky by měl být 1 – 2 mm, zohledněte při tom však to, zda a jaké nosí dítě ponožky. Všímejte si  také tvaru špičky nohy, ten by se měl shodovat s tvarem špičky boty.
 
Pokud si nejste jisti výběrem, na sociálních sítích existuje mnoho skupin, kde vám rádi s výběrem poradí, případně doporučí konkrétně.  Pokud  už přesně víte rozměry a nadměrek, nemusíte se bát ani koupě přes internet. Bývají zde uvedeny přesné rozměry botiček a můžete si tak snadno vybírat.

První botičky pro naše dětičky
4.8 (95%)4
.

Mohlo by se vám líbit...