Proč časné kastrace koček

Mnoho lidí si myslí, že kastrace koček je zbytečná nebo dokonce zdraví nebezpečná. Je opředena mnoha mýty a nejvíce tou, že každá kočka má mít alespoň jednou za život koťata. Kastrační programy jsou bohužel ve všech zemích nedostatečně podporovány, ač milióny zdravých koček jsou každoročně utraceny, protože je prostě nikdo nechce.

A to je hodně smutná realita, vzhledem k tomu, jak nádherná a inteligentní jsou to zvířata.

Co se konečně už začalo měnit i u nás, je přístup k tomu, v jakém období života kastraci provádět. V minulosti Vám každý veterinář doporučil počkat alespoň do stáří jednoho roku zvířete. Dnes jsou však již k dispozici lepší a šetrná anestetika, veterináři se vzdělávají v chirurgii mláďat a začínají si být vědomi výhod časné kastrace.
 
V raném věku bez komplikací
Opakovaná říje u domácí kočky je utrpením pro ni i pro Vás. Kočka se válí, křičí, hubne – mrouskání ji velmi vyčerpává. Kocour Vám zase bude značkovat po stěnách Vašeho bytu, ze kterých silně zapáchající moč roztouženého zvířete jen těžko odstraníte. Přitom se tomu všemu dá snadno zabránit, a to tím, že dáte svoje zvíře vykastrovat dříve, než vůbec může k něčemu takovému dojít.

Nemusíte se ničeho bát, protože bylo prokázáno, že časná kastrace před šestým měsícem věku:

·         je pacientem mnohem lépe snášena než později
·         je kratší a jednodušší než u starší kočky
·         nezpůsobuje zakrnělý (ani příliš velký) růst kočky
·         nezvyšuje riziko spojené s anestezií ani pooperační komplikace
·         nezpůsobuje vážné problémy v chování koček
·         nepřispívá k rozvoji onemocnění močových cest
·         nezpůsobuje obezitu
 
Časná kastrace zachraňuje mnoho koček, které by jinak čekal krutý osud a pomáhá přeplněným útulkům. Poděkování patří všem zodpovědným chovatelům, kteří předávají kotě na mazlíčka novým majitelům již vykastrované a zabraňují tak nežádoucímu přemnožení zvířat z jejich chovu.

Mohlo by se vám líbit...