Jak správně vybrat světlo do interiéru

 Světlo v našich domech a bytech bývá velmi podceňovanou položkou nejenom designu, ale také funkčnosti. A přitom se vždy říká, že musíte vidět věci v tom dobrém světle – i z toho důvodu je důležité vybrat, jakou lampu si přejete a jaká se vám líbí, ale také sladit ji s designem a nezapomenout na to, že světlo v místnosti musí být měkké, prostorové a hlavně dostatečné.

·         Věděli jste, že…
Nedostatečné osvětlení nejenom kazí váš zrak, protože se svaly i mozek více namáhají, aby viděly v šeru, ale navíc způsobuje deprese, ale třeba také poruchu spánkového režimu? Bylo vědecky dokázáno, že nedostatek světla má na organismus po fyzické i psychické stránce nemalý vliv. I z toho důvodu bychom neměli světlo v místnosti, ale také jeho umístění, podceňovat.

Na to, jak, kde a kolik lamp bude stát, bychom měli myslet už při stavbě domu nebo při zařizování bytu základním nábytkem. Už ve chvíli, kdy plánujete, kde budou stěny a kde skříně, byste měli vědět, kde budou světla.


Jaká světla potřebujeme?

–          Centrální světlo
V každé místnosti, kterou používáte dlouhodobě, by mělo být centrální světlo – ale nemyslete si, jedno světlo vám nestačí.

OBÝVACÍ POKOJ
Nejvíce času trávíme v obývacím pokoji, děti v dětském pokoji. Proto je nutné zařídit, aby v obou místnostech bylo dostatečné množství světla, ale také ta správná intenzita. Proto je ideální zde pořídit světlo, které bude mít jednak několik žárovek, ale také otočné hlavice. V ideálním případě by mělo mít dva vypínače na různou intenzitu světla.

–          Lampy a lampičky
Pokud máte pracovnu, ložnici, nebo jenom místo na čtení, kde relaxujete nebo třeba jenom posloucháte hudbu, rozhodně byste si měli pořídit vyjma centrálního světla do místnosti také lampičku. Ta by měla bát nastavitelná a otočná, ideálně by měla mít dvě hlavice: jednu malou a asi ve výšce očí, když sedíte, a durhou směrem do stropu vysoko nad vaší hlavou.

PRACOVNA
Pokud máte doma pracovnu, měli byste mít kombinaci obojího – hlavního centrálního světla i lampičky. 
 

Mohlo by se vám líbit...