Máme doma školáka

Také se vám stalo, že se díváte na své dítě a mlčky žasnete? Již to není to batolivé nemluvně, ale před vámi stojí dítě školou povinné. Vybavení dětského pokojíku najednou ztrácí smysl a je třeba popřemýšlet, jak zařízení předělat tak, aby našemu školákovi dobře vyhovovalo.


Vypravíme se na nákupy

Stěžejním nábytkem, který je nutné pořídit, bude psací stůla k němu vhodná židle. Je nesmírně důležité, aby sezení dítěte bylo zdravotně v pořádku a nedocházelo k deformaci páteře. Nejlepší volbou je výběr takového stolu a židle, které porostou s věkem dítěte a nám zmizí starost o nové nákupy za pár měsíců. Našemu školákovi přibude mnoho knih a sešitů a dalších školních pomůcek, proto je na místě pořídit přehledné police, kam si vše bude moci uložit a kde si bude vše udržovat urovnané. Chaotické naházení věcí na hromadu nebo přeplněné zásuvky nevychovají z našeho dítěte ani pořádkumilovného člověka ani nepřispějí k jeho správné školní přípravě. Na stůl pak patří dobrá stojací lampa, která zabezpečí, aby si vaše dítě při studiu nekazilo oči. Pokud je to možné, k výběru zařízení přizveme i budoucího obyvatele pokoje.

Děti v tomto věku již mají svůj vkus a požadavky. Je samozřejmé, že je třeba jejich fantazie rozumně usměrnit, není však na místě, abychom prosazovali jen svoji představu. Samozřejmě chlapecký pokoj bude výrazně jiný než pokoj pro dívku.

Chlapci upřednostňují spíš technické vzezření místnosti, děvčata zas mají rádi romantiku. To se projeví jednak ve výběru barevné škály nábytku a doplňků, jednak ve výběru klučičích nebo dívčích favoritů, kteří často zdobí království školáků ve formě plakátů nebo fotografií. O vkusu ve výběru těchto doplňků by se dalo sice diskutovat, ale pravdou je, že mezi dětmi je taková výzdoba velmi oblíbená. Proto dovolme našim potomkům zrealizovat jejich přání, stejně je to jen na přechodnou dobu. Buď hrdinové přestanou být hrdiny, spíš ale naši školáci vyrostou a jejich pokoj opět změní tvář.

Je třeba si uvědomit, že výbava pokoje školáka nemusí být luxusní za mnoho peněz, někdy postačí i zrenovovaný nebo zachovalý starší nábytek. Na mysli však musíme mít jediné. Respektovat osobnost dítěte a nevnucovat za každou cenu náš pohled dospěláka. Naše úloha je vést a usměrňovat.

Mohlo by se vám líbit...