Čistěte bazénovou vodu efektivním způsobem

Jak se zbavit menších či větších nečistot v bazénu snadno a efektivně? Nejúčinnějším opatřením je vždy a všude prevence. Bazénová voda se dá čistit mnohými prostředky, jako jsou například bazénové vysavače, různé přípravky na bázi chlóru, ale také přípravky, které chlór neobsahují. Z pohledu prevence by určitě neměla chybět v našem vybavení ani bazénová plachta, nebo kvalitnější solární plachty, které nám zároveň napomáhají udržovat vodu ve vyšší teplotě i přes noc. Další součástí bazénového vybavení je pH tester. Hodnota pH je také jedním z nejdůležitějších ukazatelů správně kvality vody. S vyšší zásaditostí vody roste riziko vzniku mléčného zákalu a zápachu po chlóru. Naopak s vyšší kyselostí vody se můžeme setkat s korozí kovových předmětů, které jsou běžnou součástí bazénu. Nejúčinnější je dezinfekce pomocí bazénové chemie – chlorové, nebo bezchlorové.
kluk v bazéně


Chlorová dezinfekce bazénové vody


Jedná se o nejrozšířenější metodu ošetření bazénové vody na bázi chlóru. Metoda je velmi účinná a koupání je pro člověka zdravotně nezávadné. Přípravky se prodávají často v tabletách, které umístíme do plováku nebo dávkovače chlóru. Po aplikaci je vhodné nechat chlór působit nejméně dvanáct hodin. Jestliže nechceme takovou dobu čekat, tak můžeme aplikovat nejrůznější přípravky, které hladinu chlóru snižují. Optimální hranice je pod 6 desetin mg/l. Optimální hladina chlóru se potom udržuje za pomocí rozpustných tablet, které mimo jiné obsahují látky ničící ostatní mikroflóru jako jsou řasy. Tabletky také napomáhají k vyvločkování různých nečistot. Přírodním nepřítelem chlorové dezinfekce je UV záření, protože s vyšší teplotou bazénové vody klesá účinnost její ochrany. Vhodné je proto v letních měsících používat přípravky na podporu chlóru, které sníží jeho ztráty až o 90 %.
pruhovaný klobouk


Bezchlorová dezinfekce bazénové vody


Je také účinnou metodou dezinfekce. Má široké spektrum působení proti nejrůznějším mikroorganismům a velkou výhodou je její účinnost i při vysokých letních teplotách. Také zde nehrozí riziko výskytu kožních či jiných problémů. Účinnou látkou je guanicid, který efektivně eliminuje bakterie, či plísně ve vodě. Další výhodou je jeho aplikace, kdy po promíchání je možné se ihned bez obav koupat. Přípravek se obvykle aplikuje každých 14 dní, v případě potřeby i častěji.

Mohlo by se vám líbit...