Uklízejte a ukládejte EFEKTIVNĚ!

Zbytečnosti vyhoďte

   Pokud váš domov připomíná spíš sklad, než-li místo určené k pohodlnému bydlení, udělejte si čas a ukliďte. Ale úklidem není myšleno vyluxování a setření prachu, nebo přemístění věcí z jednoho místa na druhé.
            Váš byt, ať už je zařízený moderně, nebo klasicky, bude stále působit neuspořádaně a chaoticky, pokud v něm bude moc věcí. Pokud se chcete zbavit nepořádku, musíte se jich zbavit! Že nevíte, jak začít?
            Nejprve se pusťte do třídění věcí. Ty, co opravdu používáte, jsou potřebné a v dobrém stavu, tak si je nechte. Oblečení, které nosíte a předměty každodenní potřeby, uložte tak, abyste je měli hned k dispozici. Sezonní vybavení můžete dát na méně přístupné místo.
            Vše, co nepotřebujete, oblečení, které vám není, věcí, které jsou rozbité a nebo jste je poslední rok nezvali do ruky, se nemilosrdně zbavte. Pokud je vám líto, vyhazovat věci do kontejneru, nabídněte je zdarma na internetu a v některém bazaru. Třeba někomu ještě přijdou vhod.
            Nejste si úplně jistí, že vás nebude mrzet, když se věcí zbavíte? Potom je uložte do krabice a tu ukliďte. Pokud si na ně celý rok nevzpomenete a nebudou vám chybět, s klidným svědomím je můžete vyhodit příště.
 

Ukládejte chytře

            Sezónní věci, oblečení, sportovní potřeby, cestovní tašky, kufry, nebo boty nemusí nutně zabírat místo ve skříni. Nejen v malém bytě, oceníte různé visuté věšáky připevněné ke stropu. Uložit na ně můžete kabáty, bundy, košile a další věci, které často nepoužíváte. Praktické jsou i různé zavěšené držáky na jízdní kola nebo koloběžky. Jdou vytáhnout až ke stropu a nezabírají tak místo na zemi. 
            Pokud máte volné místo pod schody, můžete si nechat vyrobit skříň na zakázku a využijete tak prostor třeba k ukládání obuvi. Vestavěné skříně, jsou výborným pomocníkem v každém bytě. Pokud máte atypické prostory, nechte si je vyrobit na zakázku. Můžete si zvolit materiál, tvar, rozměry i vnitřní vybavení. Prostor, který se vám nabízí, tak využijete opravdu efektivně
            Pokud nemáte místo na skříň, nebo její kapacita na vaše věci už nestačí, nenechávejte věci povalovat po bytě. Ukryjte je třeba za látkový závěs, paraván, nebo za posuvnými dveřmi, roletou, nebo japonskou stěnou.
            Zajímavou možností jsou i textilní skříně. Ač se to na první pohled nezdá, vejde se do nich hodně oblečení, zbytečně nezaplňují prostor a ani nejsou drahé. A mají ještě jednu výhodu, jsou totiž neskutečně variabilní. Když je nebudete potřebovat, jednoduše je složíte a v případě potřeby zase rozložíte. Hodí se tedy třeba i pro návštěvy. Inspiraci hledejte v obchodním domě IKEA, který je na ukládání opravdový odborník.
 

Něco vystavte

            Některé věci se zase nevyplatí schovávat. Platí to zejména o kuchyni a jejím vybavení. Často používané nádobí a kuchyňské nástroje, můžete jednoduše zavěsit na rošt, nebo lištu nad pracovní desku. Vše potřebné tak budete mít pěkně po ruce. Praktické jsou také otevřené police a stojany. I do nich uskladníte suroviny potřebné k vaření i spotřebiče, které častěji používáte. Otevřené police a knihovny si můžete dovolit i v obývacím pokoji, nebo ložnici. Sem můžete naskládat knihy i časopisy.
 

Využijte  místo

            Pokud máte malý byt, ale s vysokými stropy, určitě je snižte a využijte k vytvoření úložného prostoru. Zde najdou své místo věci, které nepoužíváte příliš často. Praktické úložné prostory nad hlavou mohou vzniknout nejen v předsíni a na chodbě, ale i v kuchyni nebo v ložnici.
 

Gumičky a spol.

            Nezapomínejte na volné plochy. Volně se povalující drobnosti a malé předměty na stolech, komodách a poličkách, působí zbytečně chaoticky a neuspořádaně. Maličkosti vždy ukládejte do různých boxů a krabiček a pokud je nemusíte mít na očích, zavřete je za dvířka skříňky. Váš  interiér bude přehledný a bude působit uspořádaně a čistě. Když bude mít každá věc své místo, vždy také najdete to, co právě potřebujete.

Mohlo by se vám líbit...