Oblékněte se správně na kolo

Kvalitní funkční oblečení je důležité, ať už pro profesionální sportovce nebo jen občasné nadšence. Dokáže totiž velkou mírou ovlivnit váš sportovní výkon. Díky správnému oblečení se tak vyhnete případnému prochladnutí nebo přehřátí. Stačí jen vědět, jak se správně obléknout.

červená mikina

Zásady, kterými byste se měli řídit:

  • Vždy je lepší variantou obléct se méně než více
  • Přilbu noste vždy! Nebojte se přitom, že by vám v ní bylo horko. Správně odvětrávaná přilba zajistí ventilaci a určitě nehrozí přehřátí hlavy. V létě, kdy teploty přesahují třicet stupňů, si můžete pod přilbu dát mokrý šátek
  • Rukavice byste měli mít na sobě při každé jízdě
  • První vrstvě na těle věnujte vždy velkou pozornost
  • Před každou jízdou se informujte o předpovědi teplot, srážek a sledovat průběžně jejich vývoj. Jedině tak zvolíte správný druh oblečení a pojede se vám daleko pohodlněji.

Některé materiály zkrátka nejsou ty pravé
Mezi takové materiály patří například bavlna nebo vlna. Takové materiály si na kol rozhodně neberte, a to ani v zimních měsících. Oblečení na kolo by v první řadě mělo být prodyšné, proto byste měli hledat spíše v oblasti umělých vláken. Oblečení by navíc nemělo pot sát, ale odvádět ho z těla ven. Pokud zmoknete, rychleschnoucí materiál se bude rozhodně hodit. Jediný kompromis představuje speciální vlna merino, která vyniká hlavně tepelnou izolací, prodyšností, ale i snadnou údržbou.

mikina

Jak oblečení správně vrstvit?
Cyklistické oblečení má nespornou výhodu v tom, že se dá velmi snadno vrstvit. Například k tričku a kraťasům si večer navléknete návleky na ruce a na nohy a můžete směle pokračovat v jízdě. Myslete hlavně na to, že je potřeba udržet v teple hlavně klouby. Právě ty pak při chladných a dlouhých jízdách trpí ze všeho nejvíc. Raději tedy obleče nejprve spodní tričko a mikinu craft, které jsou vyrobeny z příjemného materiálu, teprve pokud to nestačí, zvolte sportovní termo oblečení.

Mohlo by se vám líbit...